Корисні поради

Семисвічники в православ’ї

Семисвічник – невід’ємний атрибут оздоблення храму і прийшов він до нас з богослужінь, що проводяться по Старому завіту. Семисвічник є свічник, з чашами для семи свічок або ж лампад – крім освітлення храму, він має і глибоке православне значення. Про це і поговоримо далі.

Трохи історії

Найперша згадка про семисвічник датована біблійною повістю про поневіряння самих євреїв по пустелі – саме з того часу і протягом багатьох століть, поступово і неухильно  формувалася символіка і християнське значення даного культового предмета. І на сьогодні він не позбавлений своєї символічності.

У чому ж полягає його значення в християнстві

Історія даного християнського і храмового атрибута йде глибоко корінням в глибину століть – спочатку в службі на вівтар храму ставили світильник із 2 свічок. На той момент таке символічне значення мало на увазі 2 сутності Христа – його духовний і земний початок.

Крім цього, таке обмеження на 2 чаші передбачено і тим, що на самому початку становлення християнства ранніх вірян піддавали гонінням і свічник на 7 свічок або ж лампад міг привертати непотрібну нікому увагу. Поступово християнство поширювалося по всьому світу, набувало більшої значущості серед релігій і більше уваги приділялося опису Біблії та християнської атрибутиці, відповідно і семисвічник зайняв своє місце на вівтарі.

Якщо говорити у символічному позначенні – тут семисвічник символізують в собі сім дарів, які Бог послав людям. При цьому, ці дари йдуть від одного, єдиного і неподільного, святого Господа Бога. У сучасній же інтерпретації символічного позначення даного храмового атрибута – це скоріше позначення 7 церковних таїнств, хоча і цим його символічність не вичерпана. Наприклад, багато тамплієрів пов’язують свічник на 7 свічок із раніше проведеними сім’ю Вселенськими Соборами і всіма іншими транскрипціями, які священнослужителі пов’язують зі святим числом.

Умовно семисвічники в православ’ї ділять на 2 види – ті, які ставлять на престол і так звані запрестольний. При символічному позначенні семисвічника, який ставлять на престол, було розказано вище. А ось запрестольний семисвічник – це символ Дерева Життя, яке росте в самому центрі Рая, і з якого вкусила плід пізнання Єва, спокушена дияволом.

Як бачимо – семисвічник, це не просто свічник, джерело вогню, а символічне позначення божественного світла, що йде з самих небес. Саме так вважали послідовники Христа, прописуючи основи раннього християнства в Старому Завіті. Але в будь-якому випадку – це, перш за все, символ віри і невід’ємний атрибут церковної церемонії.

Оставить отзыв